Eskişehir FIRA Open Robotik Yarışması

26 Mart 2020
Eskişehir Teknik Üniversitesi Kapalı Spor Salonu
Eskişehir

MINI DRC
Mini DRC etkinliği, kumandyla kontrol edilen robotlar için zorlu bir ortam sağlamayı amaçlamaktadır. Kumanda operasyonu, bir robotun, oyun alanını doğrudan gören bir odaya yerleştirilmiş bir insan operatörleri tarafından kontrol edildiği bir çalışma şeklidir. Bu, operatörün robotu ve çevresini doğrudan görebildiği uzaktan kumandalı robotlardan farklıdır. Tamamen özerk robotlar insan algısını ve mantık yürütmeyi akıl yürüten avantajlarla robot kontrollü hareketle birleştirebilen tele-işletilen robotlar avatar robotlarında, kurtarma robotlarında ve sağlık robotlarında büyük önem taşımaktadır.

2015 yılında, Birleşik Devletler Savunma Bakanlığı, ileri araştırma departmanı aracılığıyla, Darpa Robotik Yarışması adı verilen telsizle çalışan robotlar için bir yarışma düzenledi. Bu zorlukta, tam boyutlu bir insansı robot, bir açık taksi kamyonunu sürmek, vanaları açmak ve kapatmak, elektrikli el aletleri kullanmak ve bir dizi merdiven çıkmayı içeren bir dizi görevi tamamlamak zorunda kaldı.

Mini DRC yarışması, orijinal DRC yarışmasının küçültülmüş bir versiyonudur.

Tek bir robot önce bir dizi engelden geçmelidir. Daha sonra bir vanayı kapatmak zorunda kalır. Daha sonra robotun düzensiz bir alanı geçmesi ve ardından bir kapıdan girmesi gerekir. Robot daha sonra bir dizi merdivene tırmanmalı ve merdivenlerden aşağı inerek, kapıdan çıkarak, engebeli araziyi geçerek, valfi açarak ve sonra engelleri bırakarak bir kurbanı kurtarmalıdır.

Yarışma Şartnamesi:
Mini DRC-HuroCup_sartname.pdf

Yarışma Ön Koşulları;

Yarışma takımları en fazla 5 kişilik lise/ortaokul öğrencilerinden oluşturulabilir. Üniversite öğrencileri yarışma takımlarında yer alamaz. Fakat takıma mentörlük yapabilirler.

Yarışma takımı katılımcıları, mentörleri veya danışmanları için aynı kurumdan olma şartı bulunmamaktadır. Kurumların oluşturduğu konsorsiyum takımlar başvuru yapabilirler.

Yarışmaya ortaokul öğrencileri de takım oluşturarak, üst grup ile birlikte yarışmak üzere katılabilirler. Takımlar lise ve orta okul öğrencilerinden karma olarak da oluşturulabilir.

Yarışma takımlarının katılımcıları, danışman öğretmenleri veya mentörleri aynı il sınırları içerisinde olmalıdır.

Danışman öğretmen/mentör sayısı 3 kişi ile sınırlıdır.